Hírek,  Tech

Kinek higgyünk az időjárás-előrejelzésben?

Február hónapja különösen csapadékos volt Észak-Queenslandban, Ausztráliában, ahol a helyieknek számos álmatlan éjszakát kellett átvészelniük, bizonytalanul várva, hogy milyen áradással és károkkal ébrednek. Különösen nehéz helyzetben volt Andrew Brown, aki napközben kiberbiztonsági oktató, de emellett hobbiként amatőr időjárás-előrejelzőként is tevékenykedik. Kevesen tudják, hogy Mr. Brown a Wally’s Weather nevű Facebook-oldal mögött áll, amelynek 107 000 követője és havi 24 millió megtekintése van, és az időjárásra összpontosít a trópusi Queensland államban. A történelmi áradások idején, amikor 400 embert kényszerítettek otthonuk elhagyására, Mr. Brown folyamatosan posztolt, még éjszaka is felkelt, hogy frissítéseket osszon meg, érezve a felelősséget a közönsége iránt. Amikor észrevette, hogy az időjárás-radarján öt órás, megszakítás nélküli eső közeleg, korábban elhagyta a munkahelyét, és nemcsak a Facebook-követőit, hanem a főnökeit, kollégáit, feleségét és felnőtt gyermekeit is figyelmeztette, hogy tegyenek hasonlóképpen. „Amikor nagy időjárási esemény történik, próbálsz minél korábban értesíteni az embereket” – mondta Mr. Brown.

Townsville-ben él, amely a térség központja, és amely híres a január és március közötti esős, forró és párás időszakáról. „Az emberek tudni akarják, mi történik, mert ha áramkimaradás van, valószínűleg internetkapcsolattal még rendelkeznek. Ezek a rendszerek hírhedtek arról, hogy éjszaka történnek, amikor nem látod, mi zajlik, így úgy érzed, te vagy a szemük és fülük” – tette hozzá. Mr. Brown aktív és nagyon elkötelezett Facebook-közönsége jól mutatja, hogy egyre többen fordulnak a közösségi médiához az időjárás és hírek érdekében. Az Egyesült Államokban a felnőttek 20%-a ezen csatornákon keresztül jut információkhoz a Pew Research Center adatai szerint.

A közösségi média influencereit sokan ugyanolyan figyelemmel kísérik, mint a hagyományos újságírókat, sőt, a Reuters Institute és az Oxfordi Egyetem kutatása szerint sok esetben még nagyobb figyelmet kapnak a YouTube, Instagram és TikTok platformokon. Daniel Angus professzor, a Queenslandi Műszaki Egyetem Digitális Média Kutatóközpontjának igazgatója, amikor Brisbane-ben találta magát a trópusi Alfred ciklon által okozott heves esőben és áradásban, a hivatalos ausztrál meteorológiai szolgálat tanácsát követte, mivel úgy véli, hogy ők nyújtják a legpontosabb előrejelzéseket. Angus professzor elismeri, hogy a helyi időjárás-influencerek, mint például Mr. Brown, népszerűsége részben a mainstream média és a kormányzati források iránti közbizalom csökkenéséből fakad, de a helyi, valós idejű információk iránti igényből is. „Az időjárás-influencerek különösen a vidéki és regionális területeken népszerűek, mert olyan nagyon helyi, valós idejű frissítéseket nyújtanak, amelyeket a mainstream média gyakran figyelmen kívül hagy” – mondta Angus professzor.

Ugyanakkor Angus professzor figyelmeztetett arra is, hogy az időjárás-influencerek hajlamosak a túlzásra, ami félelemkeltő hatású lehet. A Townsville-ben működő Higgins Storm Chasing például 2018-ban bírálatot kapott, mert történelmi mennyiségű eső és áradás előrejelzésével riogatta egy millió Facebook-követőjét, amely végül nem valósult meg. „Az időjárás-influencerek gyakran hajlamosak a hiperbolikus és eltúzott állításokra, mivel nem kötik őket olyan szigorú normák, mint a hagyományos média és kormányzati források esetében, így teret adnak a pánikkeltésnek és a félretájékoztatásnak” – magyarázta Angus professzor.

Andrew Brown, a Wally’s Weather alapítója, bár önképző meteorológus, informatikai mesterképzéssel és számos egyéb technológiai képesítéssel rendelkezik. Az előrejelző berendezésekbe történő befektetése olyan jelentős volt, hogy három éve bevezette a fizetős előfizetéseket, de ezek főként csak a költségeit fedezik. Az AI fejlődése szerint pedig több időt biztosít számára, hogy pontosan elemezze az adatokat és kommunikáljon a követőivel. Brown elmondta, hogy szeretne nyugdíjba vonulni az oktatásból, és több időt szánni a Wally’s Weather-re és unokáira, de tisztában van vele, hogy ez még várat magára. A közönség elől való rejtőzködés iránti igénye is megfigyelhető, mivel nem kívánja, hogy az emberek felismerjék az utcán, és így elkerülheti a zaklatást. „Nem akarom, hogy tudják, ki vagyok, mert szeretem, ha nyugodtan sétálhatok az utcán” – mondta Brown. „Néha hallom, hogy az emberek a profilomról beszélnek, és fogalmuk sincs, hogy ott vagyok.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cql6vgwyv4xo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük