Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyság kész fizetni az EU védelmi programjaihoz való hozzáférésért

A brit kormány elkötelezte magát amellett, hogy anyagi támogatást nyújt a brit vállalatok számára, hogy hozzáférjenek az Európai Unió védelmi költségvetési programjaihoz, amelyek összértéke több száz milliárd font. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a brit kormány hajlandó kifizetni a tisztességes részét, de elvárja, hogy beleszólhasson a programokba, miközben megőrzi a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket. Továbbá ígéretet tett arra, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatás háromnegyedét brit cégeknél költik el. Az Európai Bizottság tisztviselői azonban jelezték, hogy a brit vállalatok valószínűleg ki lesznek zárva a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a játékért”.

A második világháború végét jelentő VE Day 80. évfordulója után a világ gondolatai a jövőbeli konfliktusokra irányulnak. A keleti orosz agresszió és az Egyesült Államok fokozódó elzárkózása a nyugati biztonsági garanciáktól fókuszálja a figyelmet és a költségvetéseket Európa katonai szükségleteire. Idén márciusban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak mozgósítani az európai védelem megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit cégek a frontvonalban szeretnének részesedni ebben a költésben, és a védelmi óriás, a BAE Systems már új műszakokat vezetett be, valamint átalakította a beszállítói láncait.

A BBC ritka betekintést nyert a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol évente több ezer 155 milliméteres lövedéket gyártanak, amelyek iránt a kereslet rendkívül magas, míg a kínálat Ukrajna orosz invázióval szembeni ellenállásának köszönhetően alacsony. A gyár jelenleg napi 24 órás üzemmódban működik, és az új beszállítói láncok révén, amelyek a robbanóanyagok és hajtóanyagok nagyobb részét belföldön biztosítják, a gyár, a walesi testvérüzemével együtt, a következő öt évben 16-szoros termelésnövelést tervez. Steve Cardew, a BAE lőszergyártásért felelős vezetője elmondta, hogy „nagyon világos, hogy hosszú időszakra van szükség a készletek feltöltésére és a folytatásra”.

A BAE Systems célja, hogy megerősítse a gyártási kapacitását és a beszállítói láncának ellenálló képességét, hogy a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat az Egyesült Királyságon belül szerezzék be, ahol nagyobb kontrollal rendelkeznek felettük. Az elmúlt öt évben a BAE 15 ezer új munkavállalót vett fel, és további 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságba. Healey miniszter hangsúlyozta, hogy a Ukrajnában szerzett tapasztalatok előnyösek lesznek a brit gazdaság számára. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egyidejűleg ösztönözzük a brit üzletágat” – mondta. Meglátása szerint, ha egy ország fenyegetettség alatt áll, akkor a hadereje csak olyan erős, mint az ipar, amely támogatja őket.

A brit kormány már bejelentette, hogy a védelemre fordított kiadásokat 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni a GDP-hez viszonyítva 2027-től. Ez a plusz 6 milliárd font az nemzetközi segélyezési költségvetésből kerül átcsoportosításra. Ugyanakkor néhány védelmi szakértő arra figyelmeztetett, hogy a pénz valószínűleg inkább az alapinfrastruktúrára fog elmenni, mint új fegyverek beszerzésére. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója kifejtette, hogy az első lépés a meglévő hiányosságok pótlása és az alapok javítása lesz, amely magában foglalja a kiképzésre és toborzásra, valamint a nagyobb infrastrukturális beruházásokra való többletkiadásokat, mielőtt a tankok, repülőgépek és más haditechnikai eszközök beszerzésén gondolkodhatnának.

A háborúból származó másik tanulság a harctér változó természete. A drónok rendkívül hatékonnyá váltak, és Ukrajna ma már Európa legnagyobb dróngyártójává nőtte ki magát, de a BAE vezetői gyorsan rámutatnak, hogy a cég különféle felvásárlások révén immár a második legnagyobb gyártó. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE kedvező helyzetben van ahhoz, hogy profitáljon az európai újrafelfegyverkezésből. A BAE részvényeinek ára a 2022-es orosz invázió óta háromszorosára nőtt. A háborúk költségesek – emberi és pénzügyi értelemben egyaránt. A brit államadósság a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. De ha védelemre van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy az ebből fakadó előnyök megérik a befektetést.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük