
Ofcom nagyobb hatásköröket kér a félrevezető tartalmak eltávolításához
Sir Andy Cooke, a rendőrségi főfelügyelő, az Ofcom, az Egyesült Királyság médiahatósága megerősítette, hogy a szervezetnek több hatalomra van szüksége a közösségi média platformokon megjelenő, a nyári zavargásokat ösztönző posztok eltávolításához. Cooke elmondta, hogy a téves információk eltávolítása a közösségi médiában túl sokáig tart, ezáltal lehetőséget ad a hamis hírek további terjedésére, ami súlyos következményekkel járhat. Az Online Safety Act, amelyet nemrégiben fogadtak el, nem biztosít elegendő eszközt az Ofcom számára a káros tartalmak kezelésére. A főfelügyelő hangsúlyozta, hogy az Ofcom-nak megfelelő kapacitással és képességekkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy gyorsan eltávolíthasson problémás bejegyzéseket, mert ha ezek nem kerülnek le azonnal, akkor gyorsan vírusosan terjednek.
A jelenlegi Online Safety Act „kevés vagy egyáltalán nem befolyásolja” az olyan helyzeteket, mint a tavaly nyári erőszakos zavargások, mondta Cooke. Az Ofcom viszont a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy az ő szerepük nem az egyes tartalmak értékelése vagy a konkrét posztok eltávolítása. Helyette a feladatuk az, hogy biztosítsák, hogy a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszerekkel és folyamatokkal rendelkezzenek az illegális anyagok védelmére, és hogy a gyerekek ne találkozzanak káros tartalmakkal. A hatóság figyelmeztette azokat a platformokat, amelyek nem tesznek eleget a kötelezettségeiknek, hogy számíthatnak jogi lépésekre.
A zavargások idején az Ofcomot kritikák érték amiatt, hogy nem tett eleget a hamis és gyűlöletkeltő tartalmak terjedésének megfékezésére. A hatóság korábban megállapította, hogy „világos kapcsolat” áll fenn az angliai zavargások és a közösségi médiában megjelenő posztok között. Sir Andy Cooke megjegyzései a His Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire and Rescue Services második jelentésének közzétételével egybeesnek, amely a rendőrségi válaszokat vizsgálta a zavargásokra, különös figyelmet fordítva a közösségi média hatására. Az elmúlt időszakban több mint harminc embert letartóztattak a zavargások alatt közzétett bejegyzéseik miatt, köztük Tyler Kay-t és Jordan Parlour-t, akik rasszista gyűlöletkeltésért börtönbüntetést kaptak.
A legelső, 2024-ben megjelent jelentésükben a felügyeleti szerv arra a megállapításra jutott, hogy a rendőrség felkészületlen volt a zavargások mértékére. Cooke elmondta, hogy a rendőrség lemaradt a felkészülési lehetőségekről, és az „extrém nacionalista érzések” korábbi eseteit alábecsülték. Az új jelentésben azt is kiemelte, hogy egyes rendőrségi erők „kivételesen korlátozott” képességekkel rendelkeznek az online bejegyzések kezelésére az erőforrások hiánya miatt. Felhívta a figyelmet arra, hogy a köztörvényes rendbontás ösztönzésére vonatkozó törvényeket is módosítani kellene, hogy elriasszák az embereket a félrevezető közösségi média posztok közzétételétől.
A rendőrség nem tudja kontrollálni az online tartalmak sebességét és mennyiségét, de Cooke hangsúlyozta, hogy jobban fel kell készülniük a gyorsan változó eseményekre, és innovatív módszereket kell találniuk a hamis narratívák ellen. Szerinte a rendőrségnek ki kell töltenie az információs űrt, amely lehetővé teszi a dezinformáció terjedését, így az emberek valós tényekkel tudják azt ellensúlyozni. „A rendőrség nem lehet passzív, amikor a közbiztonság kockán forog,” mondta Cooke.
A közösségi média platformoknak életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, és szigorítaniuk kell az algoritmikus ajánlásokat a fiatal felhasználók számára. A BBC News által végzett kutatások szerint egy fórum, amelynek több ezer tagja van, legalább 50 halálesethez köthető az Egyesült Királyságban. A Nigel Farage és David Lammy által vezetett műsorok vizsgálata a felügyeleti szerv által határozatlan időre felfüggesztett hat ügy között szerepel. A családok azt akarják, hogy a szeretettjeik halálát bemutató weboldalt távolítsák el, ahogy az online szabályozó új hatalmat kap.

