Hírek,  Tech

A Tesla cáfolja, hogy fejvadászokat keresne Musk helyére

A Tesla hivatalosan cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint toborzó cégeket keresett volna Elon Musk utódjának a vezérigazgatói posztra. A Wall Street Journal szerdai riportja szerint a Tesla igazgatósága már múlt hónapban elkezdte keresni Musk utódját, amit azzal indokoltak, hogy a vállalat részvényárfolyama folyamatosan csökken, és Musk figyelme a Donald Trump adminisztrációban betöltött szerepére terelődött. Azonban a Tesla csütörtökön kiadott nyilatkozatában az állt, hogy a riport „teljes mértékben hamis”, míg Musk az X közösségi médiaplatformján azt írta, hogy a cikk „a újságírás megbecsülésének megsértése”.

Robyn Denholm, a Tesla elnöke szintén az X-en reagált, hangsúlyozva, hogy a sajtóban megjelent információk tévesek, és azt mondta: „A Tesla vezérigazgatója Elon Musk, és az igazgatóság rendkívül magabiztos az ő képességeiben, hogy végrehajtsa a jövőbeli növekedési terveket.” A cáfolatot követően a Wall Street Journal, névtelen forrásokra hivatkozva, azt állította, hogy az igazgatóság jelezte Musk számára, hogy több időt kellene szentelnie a Teslának, és ezt nyilvánosan is meg kellene mondania. A riport szerint Musk nem ellenkezett e javaslattal.

Múlt héten Musk egy nyilvános konferenciahívás során elmondta, hogy „sokkal több időt fogok szentelni a Teslának”, és megígérte, hogy „jelentősen” csökkenti kormányzati szerepét. Az X-en csütörtökön Musk éles kritikát fogalmazott meg a Wall Street Journal riportjával kapcsolatban. „Ez egy rendkívül súlyos etikai vétség, hogy a WSJ szándékosan hamis cikket közöl, anélkül, hogy előtte egyértelmű cáfolatot tartalmazott volna a Tesla igazgatóságától” – nyilatkozta. Később megosztott egy hozzászólást egy X felhasználótól, aki a lapot „szemétnek” nevezte.

Musk Trump által létrehozott új tanácsadói testület, a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (Doge) vezetése is sok kritikát kapott. Egyes Tesla vásárlók azt nyilatkozták, hogy már nem érzik lojalitásukat a márkával szemben Musk ellentmondásos politikai nézetei és lépései miatt a Doge élén. Vannak, akik bojkottot hirdettek a vállalat ellen, míg mások tiltakozásokat szerveztek, amelyek során bűncselekményeket is elkövettek a kereskedések ellen.

A befektetők és elemzők is megjegyezték, hogy Musk hírneve és a magas szintű pozíciók egyidejű betöltése hozzájárul ahhoz, hogy a Tesla pénzügyi problémákkal küzd. Márciusban Trump, Musk társaságában, a Fehér Ház kertjében nyilatkozva azt mondta, hogy bárki, aki erőszakot alkalmaz a Tesla ellen, „átmegy a poklon”. Ezt követően bejelentette, hogy megvásárol egy piros Model-S-t, amely aznap a Fehér Ház előtt állt sorban, hogy ezzel támogassa az elektromos autó gyártót.

A kormányzati alkalmazottak, mint például Musk, általában évi 130 napig dolgozhatnak, ami, ha Trump beiktatásától számítjuk, május végén ér véget. Azonban nem világos, hogy Musk, aki több mint negyedmilliárd dollárt adott Trump újraválasztására, mikor lép vissza végleg. Trump a múlt hónapban azt mondta, hogy „addig fogja tartani Muskot, ameddig csak tudja”. Szerdán Musk, aki a SpaceX-t is vezeti, viccelődött a túl sok munka ötletével. Egy X-en közzétett videóban, amely egy Fehér Házi kabinetülésen készült, két baseball sapkát viselt. „Azt mondják, hogy sok kalapot viselek” – mondta a videóban. „Ez igaz. Még a kalapomnak is van egy kalapja.”

A Bloomberg arról is beszámolt, hogy Musk szerdán azt mondta, hogy a Doge-nak meg kellene vizsgálnia az Egyesült Államok központi bankjának, a Federal Reserve-nek a kiadásait, különösen a központi székhelyének felújítási költségeit. Musk korábban is tett hasonló megjegyzéseket, felvetve, hogy a Federal Reserve-et auditálni kellene. Azonban egy ilyen lépés kérdéseket vetne fel a bank függetlenségével kapcsolatban. A Microsoft alapítója pedig bejelentette, hogy felgyorsítja jótékonysági adományait, és Muskot, valamint a Doge-t azzal vádolta, hogy „gyermekeket ölnek meg” azzal, hogy csökkentették a segélyeket. A lépés a vállalaton belüli hatalmi harcok után következett, míg a helyi lakosok szombaton szavazással hagyták jóvá egy terület városi státuszát. Ez volt az első alkalom, hogy a párt ellenőrzésébe került a helyi tanácsok, valamint két polgármesteri poszt is. Az ügynökség feladatául kapta a kormányzati kiadások csökkentését és a munkahelyek megszüntetését, ami jogi kihívásokkal is szembesült.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr4n94klqg9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük