
Nincs fegyverszünet: Ukrajna katonái és civilei a orosz tűzszünetről
A tűzszünet órákkal azután, hogy Oroszország kihirdette, a Donyeck régióba indultunk, hogy megnézzük, milyen hatással van a helyzetre. Az ukrán hadsereg kíséretében egy tüzérségi állás felé haladtunk, amely Pokrovsk városától dél-nyugatra helyezkedik el, ahol a harcok különösen hevesek. Az esős időjárás miatt az utunk vizes, sártól csúszós nyomvonalakon vezetett, de a borongós égbolt legalább egy kis védelmet nyújtott a drónok támadásaival szemben. Vlagyimir Putyin orosz elnök háromnapos tűzszünetet javasolt, amely május 8-án, helyi idő szerint éjfélkor lépett volna életbe, és amely a második világháború befejezésének évfordulójára esett – ez Oroszországban a Győzelem Napja, köztudottan ünnep. Azonban a tüzérségi állásból folyamatos robbanások zaját hallottuk, ami azt bizonyította, hogy a frontvonalakon nem volt tűzszünet. Az ukrán Nemzeti Gárda 3. Hadműveleti Brigádjának egyik katonáját, Szerhijt kérdeztem arról, hogy az éjjel érkeztek-e orosz támadások. „Igen, éjjel támadtak. Itt voltak irányított bombák és drónok. Oroszországban nem lehet bízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészültek vagyunk” – válaszolta.
Néhány perccel később egy cél koordinátáit kapták a rádión. Néhány katona átszaladt a mély sárban lévő lövészárkokon, hogy elérjenek egy rejtett, álcázott howitzert, amelyet ágakkal és levelekkel takartak el. Felfedték, a megfelelő irányba állították, és tüzet nyitottak. A lövés hangja zúgó robajjal töltötte be a levegőt, míg a visszarúgás felkavarta a leveleket és port a földről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Oroszország egyoldalú háromnapos tűzszünetét. Ezzel szemben egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet kért, amelyet az Egyesült Államok javasolt, egy ajánlás, amelyet Donald Trump is megismételt csütörtök este a Truth Social platformján. Trump még azzal fenyegetett, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be.
Ahogy a háború folytatódik, mindkét fél próbálja kifárasztani a másikat. Megkérdeztem Maxot, a 26 éves katonát, hogy mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről, amelyek a tűzszünet érdekében folynak. „Itt nem gondolsz ilyenekre. ‘Alagútlátásra’ van szükséged. Nem engedhetsz az érzelmeknek, hogy irányítsák a cselekedeteidet. Vársz egy parancsra, és cselekszel, ha pedig nincs parancs, akkor keresel valamit, amivel eltöltheted az időt. De ilyen gondolatok nem jöhetnek a fejedbe” – mondta.
Észak felé haladtunk a tüzérségi állásból Dobropillya városába, amely körülbelül 19 km-re található az orosz állásoktól. A városban még mindig ezrek élnek, köztük sokan, akik kénytelenek voltak ide költözni, mert az otthoni városaik túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovskból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszünet-hirdetése milyen hatással van a helyszínre. „Itt hallani a hangokat” – mondta, utalva a folyamatos robbanásokra, amelyek úgy zúgtak, mint a mennydörgés a város szélén. „Ez Oroszország tűzszünete. Ezért mondom, hogy soha ne bízzunk bennük.” Szerhij, a 26 éves férfi is hozzátette: „A tűzszünetet csak azért hirdetik, hogy összezavarják az embereket, és megtévesszék őket, hogy azt mondhassák a világnak, ‘olyan jók vagyunk, próbálunk Ukrajnát békés úton segíteni’, de valójában minden, amit tesznek, ennek az ellenkezője.”
Dobropillya fő piacán találkoztunk Oleksandral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Azelőtt rendszeresen hallottuk a Shahed drónokat” – mondta. „De most újra halljuk a riasztásokat, és nem vagyok benne biztos, hogy látok bármiféle tűzszünetet.” Miközben beszélt, az arca eltorzult a szomorúságtól. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy kénytelenek leszünk elhagyni az otthonunkat” – mondta, miközben elérzékenyült.

