
A NASA megmentésére van szükség – de tényleg jó választás ez a milliárdos?
Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus tervekkel érkezett a világűrbe, és szeretné, ha az űrutazás a tömegek számára is elérhetővé válna. 2021-ben debütált az űrben, amikor egy közel 200 millió dolláros magánutazás keretében négy fős legénységével a SpaceX űrhajóján indult felfedezőútra. Isaacman elmondta, hogy célja, hogy az eddig mindössze 600 ember által megtapasztalt űrutazást 600 ezer ember számára elérhetővé tegye. „Az az álmom, hogy az emberiség több bolygón éljen, és egy Star Wars, Star Trek világban éljünk, ahol az emberek beugranak az űrhajóikba” – fogalmazott.
Isaacman a 16. életévét követően, 1999-ben alapította meg a kifizetési feldolgozó cégét, amelyből jelentős vagyont halmozott fel. Az 1,9 milliárd dolláros vagyonának köszönhetően nemcsak saját űrutazását finanszírozta, hanem a SpaceX küldetésének többi tagját is támogatta. Az űrutazás iránti szenvedélye már régóta elkíséri, és a repülés iránti szeretete csak fokozta az érdeklődését a világűr iránt.
Azóta Isaacman számos újabb kalandot élt át. Tavaly egy fejlettebb SpaceX kapszulában tett utazása során ő volt az első, aki kereskedelmi űrsétát végzett. Az út során egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új protokollt, amely lehetővé tette a űrhajóból való ki- és visszatérést anélkül, hogy légzsilipet használt volna. Az űrben készült ikonikus fényképe, amelyen a világ lábai előtt áll, jól mutatta, hogy nem csupán egy playboy milliárdos, hanem valaki, aki a technológiai határok feszegetésére törekszik.
Isaacman legutóbbi figyelemfelkeltő eseménye, hogy Donald Trump decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. A kérdés, hogy miért esett Trump választása Isaacmanra, és milyen feladatokat bízott rá, különösen annak fényében, hogy Trump Elon Muskot a kormányzati szerepvállalásra kérte fel, hogy csökkentse a szövetségi költségvetés 2 billió dolláros hiányát. A NASA igazgatói posztja elnöki kinevezés, azonban az Egyesült Államok Szenátusának megerősítése is szükséges ahhoz, hogy Isaacman hivatalba léphessen. Ha megerősítik, az nemcsak Isaacman jövőbeli terveit befolyásolja, hanem a NASA jövőjét is, mivel elképzelései szerint a magánszektor szerepe jelentősen megnőhet a jövőbeli űrprogramokban.
A NASA élén eddig különböző háttérrel rendelkező vezetők álltak. Például Bill Nelson korábbi űrhajós, míg Michael Griffin állami háttérrel érkezett a NASA-hoz. Az új milliárdos generáció, amelynek tagjai között Isaacman, Musk és Jeff Bezos is szerepel, azonban radikálisan új megközelítést kínál az űrutazás terén. Ők felgyorsították az innovációt, és céljuk a humán űrutazás költségeinek drasztikus csökkentése.
Isaacman a jelölés napján egy nyilatkozatot tett közzé, amely betekintést nyújtott jövőképébe. „Ez a második űrkorszak csak most kezdődik” – írta. „Inevitábilis lesz egy virágzó űrgazdaság, amely lehetőségeket teremt számtalan ember számára, hogy éljenek és dolgozzanak az űrben… A NASA-nál… olyan korszakot teremtünk, ahol az emberiség valódi űrutazó civilizációvá válik.”
Trump elnöksége alatt a NASA Artemis programját is elindította, amelynek célja, hogy embereket küldjön vissza a Holdra. Azonban a NASA rakétájának, a Space Launch System-nek (SLS) a költségei és késedelmei aggasztóak. Eközben Musk SpaceX cége és Bezos Blue Origin vállalata újrahasználható, alacsony költségű Holdrakétákat fejlesztenek. A verseny a két milliárdos között várhatóan felgyorsítja az innovációt, és tovább csökkenti a költségeket.
Isaacman nyilatkozata szerint a NASA-nak radikális változásokra van szüksége. „Az SLS szégyenletesen drága” – mondta, és kifejtette, hogy a nagy légiközlekedési vállalatok gazdaságilag nem hatékonyak. Azonban a NASA költségvetése a Kongresszus ellenőrzése alatt áll, ami megnehezíti a változtatásokat. Az iparági elemzők szerint az amerikai kormány régóta törekszik a monopóliumok felszámolására, hogy ne gátolják az innovációt. Isaacman azonban saját ember, aki nem Musk tanítványa, és a jövője a NASA jövőjével szorosan összefonódik.
A NASA reformjának szükségessége nem pártpolitikai kérdés, mind a demokraták, mind a republikánusok elismerték a változtatások fontosságát. Azonban a SpaceX, a Blue Origin és más magánvállalatok sikerének időzítése egy új adminisztrációval, amely sürgeti a költségcsökkentést és a magánszektor fellendítését, Isaacman számára egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy jelentős változásokat vezessen be a NASA történetében.

