Gazdaság,  Hírek

Trump 80%-os vámot javasol Kína ellen a kereskedelmi tárgyalások előtt

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, legújabb nyilatkozatában azzal a javaslattal állt elő, hogy csökkenteni kellene a Kínából érkező árukra kivetett vámokat. Ezzel a lépéssel a világ két legnagyobb gazdaságát érintő kereskedelmi háború feszültségeinek enyhítésére tett kísérletet. Trump pénteken a közösségi médiában tette közzé, hogy „80%-os vám Kínára tűnik helyesnek”, ezt megelőzően pedig a két ország közötti kereskedelmi tárgyalásokra készült Svájcban. A kínai külügyminiszter-helyettes, Hua Chunying magabiztosan nyilatkozott a közelgő találkozókkal kapcsolatban, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” rendelkezik a kereskedelmi problémák kezelésében az Egyesült Államokkal.

Április óta Trump 145%-os importvámot vetett ki a Kínából érkező termékekre, ami jelentős sokkot okozott a pénzügyi piacokon, és drámaian csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. Az áprilisi hivatalos statisztikák szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ezzel párhuzamosan azonban Kína összes exportja a vártnál jobb, 8,1%-os növekedést mutatott. A washingtoni és pekingi tisztviselők egyre növekvő gazdasági nyomás alatt állnak, mondta Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője a BBC-nek. „Mindkét oldal legutóbbi jelzései arra utalnak, hogy egy tranzakcionális deeskaláció a napirenden van” – tette hozzá.

A közelmúltban bejelentett tárgyalásokat fontos első lépésnek tekintik a feszültségek enyhítése felé, de az elemzők figyelmeztettek, hogy ezek a tárgyalások valószínűleg hosszadalmasak lesznek. Stephen Olson, volt amerikai kereskedelmi tárgyaló szerint „a rendszer szintű feszültségek az Egyesült Államok és Kína között nem fognak rövid időn belül megoldódni”. Az ezen a találkozón várható vámcsökkentések valószínűleg „kicsinyek” lesznek – tette hozzá. Az első tárgyalásokat Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter és He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezeti majd. Olson szerint azonban „mindenki elismeri, hogy bármilyen végső megállapodás megkívánja mindkét elnök aktív részvételét”.

Egy másik kereskedelmi szakértő arra figyelmeztetett, hogy még ha Trump új vámjait eltörlik is, a két ország között továbbra is komoly problémák maradnak. „A reális cél valószínűleg a kétoldalú vámok drasztikus csökkentésénél nem lesz magasabb, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb korlátozásokat fog jelenteni” – mondta Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi Kínával foglalkozó részlegének vezetője a BBC-nek.

Pénteken a közösségi médiában Trump felszólította Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok előtt. Azt is hozzátette, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott Bessentől” függ. Csütörtöki korábbi nyilatkozatában azt mondta, hogy „nagyon barátságos” találkozóra számít. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalásokra két nappal azt követően kerül sor, hogy az Egyesült Királyság volt az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti az importvámokat egy bizonyos számú brit autóra, és lehetővé teszi némi acél és alumínium vámmentes behozatalát az országba, cserébe új hozzáférést kapva az amerikai marhahúshoz és egyéb exportokhoz.

A világ országai rohamléptekben próbálnak hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt az Egyesült Államok következő hónapban életbe lépő magas importvámjai hatályba lépnének. Trump áprilisban bejelentette, hogy „visszacsatolt vámokat” vezet be számos ország ellen, de ezt hamarosan 90 napra felfüggesztette, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalások lebonyolítására. Az Egyesült Államokban működő vállalatok is figyelemmel kísérik az eseményeket Svájcban. A Wild Rye, egy női kültéri ruházati céget képviselő Cassie Abel elmondta, hogy a cég Kínában gyárt, és a vámok miatt súlyosan érintették őket. A szállítási költségek drámaian megugrottak, vállalatának egy 700 000 dolláros megrendelése most 1,2 millió font vámot eredményezett a korábbi 200 000 font helyett. Abel hozzátette, hogy most a vállalkozásának egyes részeit tervezi eladni, hogy készpénzt tudjon előteremteni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gkvp6438ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük