
Szenvednek a brit ritka fajok a füves tüzek miatt
Az Egyesült Királyság ritka élővilága súlyos veszélyben van, mivel a legutóbbi hetekben tapasztalt intenzív fűtüzek következtében számos faj, köztük a veszélyeztetett madarak, mint a hen harrier és a vízi volf, közelebb kerültek a kihaláshoz. A természetvédők figyelmeztetése szerint ezek a tűzesetek „élve megégették” a helyi élőhelyeket, ami különösen aggasztó, mivel a vízi volf a leggyorsabban csökkenő emlősfaj az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet, arról számolt be, hogy a Powysban található Abergwesyn közön végbemenő tüzek tönkretették a helyi arany ploverek utolsó maradék fészkelőhelyét, amely a brit hegyvidékek egyik legszebb madarának számít.
Az idei év eddig 110 négyzetmérföldnyi területet égetett fel a wildfires az Egyesült Királyságban, ami nagyobb terület, mint Birmingham. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már 1,400 tűzesetet küzdöttek le idén, ami arra ösztönözte a tűzoltó szolgálatokat, hogy a lakosságot felelősségteljes viselkedésre kérjék, és jelentsenek be minden gyanús tevékenységet a rendőrségnek. A National Trust vezetője, Ben McCarthy aggasztónak találta a helyzetet, és elmondta, hogy 2025 a legrosszabb évnek ígérkezik az emberi okozta tüzek szempontjából az országban. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állataink lángokban állnak” – mondta McCarthy.
A tűzesetek hátterében egyedülállóan száraz időszak és a márciusi szokatlanul magas hőmérséklet állhat, ami kedvezett a tüzek terjedésének. Az alacsony tűzesetszám 2024-ben több növényzetet hagyott hátra, amely táplálta a tüzeket. A Coed Cadw, a walesi Woodland Trust, közölte, hogy egy „pótolhatatlan” terület a mérsékelt atlanti esőerdőből is érintett volt Aberystwyth közelében, amely a védett kék harangvirágok károsodását is okozta. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és a trópusi esőerdőknél is fenyegetettebbnek számít.
Angliában a National Trust jelentette, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett el a West Yorkshire-i Marsden Mooron. Észak-Írország Morne-hegyein pedig a gerinctelen állatok és a talajlakó élőlények, mint a hüllők „egyszerűen lángok között égtek el”. McCarthy hangsúlyozta, hogy a kormányzati támogatás elengedhetetlen a gazdák és földgazdálkodók számára, hogy helyreállítsák a tőzegmohát a hegyvidékeken, ezzel megelőzve a tüzeket, miközben a bolygót melegítő szén-dioxidot is megkötik, és élőhelyet biztosítanak.
A természetvédelmi jótékonysági szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmukat fejezték ki a vízi volf jövője miatt, amely már most is súlyos veszélyben van az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyércek általi prédálás miatt. Az olyan kis állatok, mint a vízi volf és a pelék, amelyek üregekben élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de az élőhelyeik és az általuk szükséges táplálék megsemmisül. Rob Parry, az INCC képviselője szerint a vízi volf „a leggyorsabban csökkenő emlősfaj valaha”. „Walesben az utolsó megmaradt élőhelyük a hegyvidékeken található, így amikor ezek a helyek leégnek, az borzalmas a helyi populáció számára, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – mondta Parry.
Az INCC öt fiókát fészkelő barnamedve párt is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a tűzesetek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még hatalmas terület állt rendelkezésükre, hogy táplálékot találjanak a fiókáiknak, most viszont már nem rendelkeznek ezzel a lehetőséggel” – mondta Parry. „Nem tudom, hogyan fogják ezt megoldani. Egy tűzeset egyszerűen eltünteti az élőhelyet egy éjszaka alatt.” Más ritka madarak is érintettek, köztük a hen harrier, amely a walesi hegyvidéken történő számuk növelésére irányuló legutóbbi természetvédelmi erőfeszítések célpontja volt, és a skylarkok, amelyek száma óriási mértékben csökkent a 1970-es évek óta.
A helyzet komolyságát hangsúlyozva Parry elmondta: „Már most is elég aggódunk a vadon élő állatok miatt. Mi vagyunk az egyik legnövényzeti szempontból legszegényebb ország a világon, és a tűzesetek minden tavasz elején a legrosszabb időszakban súlyos terhet jelentenek a vadon élő állatoknak és a környezetnek.” Az INCC felszólította a gazdákat, hogy jobban ellenőrizzék a kontrollált égetéseket, és figyeljenek jobban a tűzesetek környezeti hatásaira. A Natural Resources Wales (NRW) azt állította, hogy a tűzesetek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint a tavalyi tűzesetek több mint fele ebben a régióban történt.
Becky Davies, az NRW egyik vezető tisztviselője elmondta: „Az utolsó három napban több mint 75 tűzesetet regisztráltunk a dél-walesi völgyekben.” A tűzesetek környezeti hatása szélesebb körben is érezhető. Amikor eső esik egy tűzeset után, az újonnan megégett talaj és a benne rekedt foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva a víz minőségét. A tűzesetek számának évről évre változása attól függ, hogy mikor következnek be a száraz időszakok. Azonban a BBC által megszerzett adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma 1,200%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. 2024. január 1. és április 10. között 34 tűzeset volt a régióban, míg 2025-ben ugyanebben az időszakban 445 tűzesetet regisztráltak.
Észak-Walesben a tűzoltóságok idén 170 tűzesethez vonultak ki, míg a Mid Wales Fire and Rescue 772 tűzesetet kezelt. A tűzesetek száma Angliában és Észak-Írországban is emelkedett az előző évhez képest, míg a skót tűzoltóság rendkívüli tűzveszélyt hirdetett ki az egész országra. A statisztikák

