
A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a nyilvánosságból, most a föld alatt folytatja harcát
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a megszokott demonstrációs eszközeiket, beleértve a jól ismert fluoreszkáló narancssárga mellényeiket és hangosbeszélőiket. Az elmúlt három év során, amely alatt különféle akciókat, például levesek dobálását, kukoricakeményítő festék fröcskölését és utak blokkolását hajtották végre, a csoport a brit klímaaktivista mozgalomban a legkevésbé kedvelt szervezetté vált. A JSO szombaton, London központjában több száz aktivista részvételére számít, azonban a szokásoktól eltérően ez a rendezvény nem csupán egy újabb demonstráció lesz. A csoport hivatalos álláspontja szerint most van itt az ideje, hogy „felakaszszák a hi-vizet” és véget vessenek a polgári engedetlenség kampányának. Az aktivisták úgy vélik, hogy elérték céljaikat, mivel a kormányzati politika már elismeri, hogy nem szabad új olaj- és gázlicenceket kiadni.
Bár a JSO azt állítja, hogy győzelmet arattak, a csoport tagjai titokban elismerik, hogy a rendőrség által bevezetett szigorúbb jogszabályok miatt szinte lehetetlenné vált számukra a működés. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati esemény egy „örömteli ünnepség” lesz, ahol a csoport tagjai a közösen elért eredményeiket ünneplik. Az esemény azonban nemcsak a JSO számára lesz fontos, hanem azok számára is, akik már régóta szenvedtek a csoport által okozott forgalmi dugók és a kultúrára gyakorolt negatív hatások miatt. A rendőrségnek is örömhír, hiszen a JSO demonstrációi több ezer munkaórát emésztettek fel, és milliókba kerültek. A rendőrség 2023-ban körülbelül 20 millió font költséget jelzett a csoport akciói kapcsán.
A JSO végének bejelentése azonban komoly kérdéseket vet fel, például, hogy valóban vége van-e a zavaró klímaaktivizmusnak az Egyesült Királyságban, vagy a csoport föld alá kényszerülése új, még zavaróbb akciókat indíthat el. Az aktivisták korábbi stratégiája a maximum zavaró hatás elérésére összpontosított, de szigorú belső szabályokkal dolgoztak, például az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk a cselekedeteikért. A rendőrség és a politikai vezetők által bevezetett új jogszabályok, mint például a 2022-es rendőrségi törvény, jelentősen megszigorították a tüntetések kezelését, és új bűncselekményeket vezettek be, amelyek célja a közrend fenntartása. Az új jogszabályok lehetővé tették a rendőrség számára, hogy a potenciálisan zavaró akciók tervezését is büntethessék.
A JSO-n kívül más csoportok is megjelentek, akik a hagyományos aktivizmustól eltérő módszereket alkalmaznak. A Shut the System névre hallgató szervezet törvénysértő akciókat hajt végre pénzügyi és biztosítótársaságok irodáiban, míg mások, mint a Citizen’s Arrest Network, jogi keretek között próbálnak fellépni a környezeti károkat okozó cégek ellen. A JSO végével sokan úgy vélik, hogy a klímaaktivizmus új irányt vehet, amely nemcsak a zavaró akciókra épít, hanem a demokratikus eszközöket is kihasználja.
A közvélemény körében továbbra is erős a klímaváltozás iránti aggodalom, de a JSO-t a közvélemény elutasítja. A kutatások azt mutatják, hogy a lakosság körülbelül 80%-a fontosnak tartja, hogy a kormány foglalkozzon a klímaváltozással, de a JSO iránti bizalom csökken. A jövőbeli klímaaktivizmus irányának megváltoztatása érdekében sokan a tömeges mozgalmak kialakítására összpontosítanak, ami azt jelenti, hogy a jövőben a klímaváltozással kapcsolatos ügyeket a hagyományos politikai rendszeren belül kell kezelni.
A JSO aktivitásainak végével egy új korszak kezdődhet a klímaaktivizmusban, ahol a hangsúly a közvetlen akciók helyett a szélesebb körű társadalmi támogatásra és az együttműködésre kerülhet. A jövőbeli akciók célja, hogy egyesítsék a közvéleményt, és valódi változást érjenek el anélkül, hogy a társadalom többsége ellenérzésekkel reagálna.

