Hírek,  Tech

Új kutatás a Uránusz holdjain életlehetőséget tár fel

A Uranusz bolygó és öt legnagyobb hónapja évtizedek óta a tudósok érdeklődésének középpontjában áll, és az utóbbi időben újabb izgalmas felfedezések láttak napvilágot. Eddig sokan úgy vélték, hogy ezek a világok steril és inaktív helyek, ám a legfrissebb kutatások szerint valójában óceánok rejtőzhetnek a felszín alatt, sőt, ezek a holdak életet is támogathatnak. A NASA Voyager 2 űrszondája volt az első, amely közelről tanulmányozta Uranus-t, ez a látványos, jéggyűrűs bolygó, amely a Naprendszer külső részén helyezkedik el. A Voyager 2 1986-os küldetése során lenyűgöző képeket küldött vissza a bolygóról és holdjairól, azonban az új elemzések azt mutatják, hogy a szonda látogatása egy erős napvihar idejére esett, ami torzította a megfigyeléseket.

A Voyager 2 által gyűjtött adatok szerint Uranusz és holdjai inaktívnak tűntek, ami meglepetést okozott a tudósok körében, hiszen az egyéb külső bolygók és holdjaik aktívabb geológiai tevékenységet mutattak. Az űrszonda által mért mágneses mező is furcsán torzult, a Nap felé nyomódott, ami azt jelzi, hogy a bolygó körüli védelmi rendszer nem működött megfelelően. Az eddigi nézetek szerint Uranusz és holdjai steril, sőt, halott világok voltak, de a legújabb kutatások szerint a Voyager 2 éppen egy kedvezőtlen időpontban érkezett, amikor a Nap aktivitása miatt a mágneses mező és a gázok eloszlása torzult.

Dr. William Dunn, a University College London kutatója, hangsúlyozta, hogy ez a felfedezés megváltoztatja a Uranuszról és holdjairól kialakított képet. „Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a Uranusz rendszer sokkal izgalmasabb lehet, mint ahogy eddig gondoltuk. Elképzelhető, hogy a holdak alatt óceánok találhatóak, amelyek életet támogathatnak, akár halakkal is” – mondta Dunn.

Linda Spilker, aki fiatal tudósként dolgozott a Voyager programon, és most is a projekt tudósa, szintén izgatottan fogadta az új eredményeket. „Fantasztikusak, és nagyon izgatott vagyok, hogy lehetőség van az életre a Uranus rendszerében” – nyilatkozta a BBC Newsnak. Spilker örömmel tapasztalta, hogy a 1986-ban gyűjtött adatokból új felfedezéseket tudtak kihozni a kutatók.

Dr. Affelia Wibisono, a Dublin Institute for Advanced Studies kutatója is kiemelte az új eredmények jelentőségét. „Nagyon izgalmas, hogy visszatekintünk a régi adatokra, mert néha új dolgokat fedezhetünk fel, amelyek segíthetnek a következő generációs űrkutatási missziók megtervezésében.” A NASA már tervez egy új küldetést, amely a Uranusz körüli részletesebb megfigyelésekre összpontosít. A Uranus Orbiter and Probe néven ismert új misszió célja, hogy 10 éven belül visszatérjen a bolygóhoz, figyelembe véve a Voyager 2 adatait.

Dr. Jamie Jasinski, a NASA egyik munkatársa, hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űrszondák műszereit úgy kell megtervezni, hogy figyelembe vegyék a Voyager 2 korábbi tapasztalatait. „A jövőbeli űrszondák műszerei közvetlenül a Voyager 2 tapasztalataiból merítenek, így újra kell gondolnunk, hogyan tervezzük meg őket, hogy a legjobban tudjuk rögzíteni a tudományos megfigyeléseket.” A NASA Uranusz-probája várhatóan 2045-re érkezik meg, amikor a tudósok remélik, hogy megtudják, ezek a távoli, jeges holdak, amelyeket eddig halott világoknak tartottak, valóban életet hordozhatnak-e.

Ez a felfedezés új fényt vet a Uranusz és holdjainak kutatására, és hozzájárulhat az emberiség űrkutatási törekvéseinek újabb lépéseihez. A jövőbeli kutatások során új lehetőségek nyílhatnak meg, amelyek talán választ adnak arra a kérdésre, hogy létezhet-e élet a Naprendszer távoli részein.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cgk1333k0ypo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük