Hírek,  Tech

Óriás tintahal első ízben a tenger mélyén filmen

A kolosszális tintahal első ízben került rögzítésre természetes élőhelyén, ami különösen fontos esemény a tudomány világában, hiszen a faj felfedezése óta, ami pontosan 100 éve történt, ez az első alkalom. A felvétel egy 30 centiméter hosszú, fiatal példányt örökített meg, amely a Dél-Sandwich-szigetek közelében, 600 méteres mélységben, a Dél-Atlanti-óceánban úszott. A felvételt egy tudóscsoport készítette, amelyet az Essexi Egyetem kutatója vezetett, és a felvétel elkészítésére 35 napos kutatóút keretében került sor, amelynek célja új tengeri élőlények felfedezése volt.

A kutatók szerint a kolosszális tintahal akár 7 méter hosszúra is megnőhet, és súlya elérheti az 500 kilogrammot is, így a világ legnehezebb gerinctelen állatának számít. Érdekes, hogy a felfedezés időpontja egybeesik a faj első azonosításának 100. évfordulójával, ami még inkább különlegessé teszi az eseményt. A Schmidt Ocean Institute Falkor (too) nevű kutatóhajójának legénysége egy távirányítású járművet használt a tintahal megfigyelésére. Dr. Michelle Taylor, a kutatócsoport vezetője elmondta, hogy kezdetben nem voltak biztosak abban, hogy mit látnak, de a példány szépsége és szokatlansága miatt úgy döntöttek, hogy felveszik.

A felvételt később Dr. Kat Bolstad is ellenőrizte, aki hangsúlyozta, hogy korábban a tintahalakról legtöbbször csak maradványok formájában találkoztak, például bálnák vagy tengeri madarak gyomrában. „Izgalmas látni egy fiatal kolosszális tintahal első in situ felvételét, és megdöbbentő tudni, hogy ezek az állatok nincsenek tudatában az emberi létezésnek” – mondta Bolstad. A kolosszális tintahal életciklusáról nagyon keveset tudunk, de a kutatók megfigyelték, hogy a fiatal példányok átlátszó megjelenése felnőttkorukra megszűnik. A faj másik jellegzetessége, hogy a nyolc karjuk közepén horgok találhatóak.

Korábban már rögzítettek elpusztult felnőtt példányokat horgászok által, de élő egyedet eddig sohasem láttak ilyen mélységben. A Természettudományi Múzeum szakértői szerint nehéz megbecsülni a kolosszális tintahal globális populációját, mivel a megfigyelések hiánya miatt a faj még mindig a legenda és a valóság határvonalán egyensúlyoz. 2022-ben az intézet arra figyelmeztetett, hogy a ritka megfigyelések miatt ezek az óriási gerinctelenek sokak számára még mindig misztikus lények.

A tudósok arról is beszámoltak, hogy januárban először sikerült felvenniük egy gleccseri üveg tintahalat is. „Két különböző tintahal első megfigyelése egymás után hihetetlen, és azt mutatja, hogy mennyire keveset tudunk a déli óceán csodálatos lakóiról” – tette hozzá Dr. Jyotika Virmani a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója. „Ezek a felejthetetlen pillanatok továbbra is emlékeztetnek minket arra, hogy az óceán tele van még felfedezésre váró titkokkal.”

A kutatások nemcsak a kolosszális tintahalra korlátozódnak, hiszen David Attenborough új filmje is lenyűgöző szépségről számol be, amelyben a csillagos sima cápa úszik a Connswater folyóban, a Victoria Park területén. Nathan Riggey egy 12,2 kilogrammos koi pontyot fogott ki, amelyet már két éve nem láttak, míg David Knock öröme felhőtlen volt, amikor egy 47,5 kilogrammos pontyot fogott ki, amelyet „hihetetlen” élményként írt le. Az ilyen felfedezések és találkozások tovább növelik a tengeri élet iránti érdeklődést és a kutatások jelentőségét.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c99pg13yv32o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük