Egészség,  Hírek

Veszélyben a mesebeli görög sziget: egy hatalmas vulkánkitörés fenyegetése

Santorini, a gyönyörű görög sziget, amely híres fehér falairól és lenyűgöző kilátásairól, nem csupán a turisták kedvelt célpontja, hanem egy aktív vulkáni térség is, amely komoly földtani kockázatokat rejt magában. A sziget felett emelkedő meredek sziklákon a világ egyik legismertebb turizmusának központja található, amely milliókat hoz a helyi gazdaságba. Azonban a buja táj alatt egy hatalmas kráter rejtőzik, amely egy ősi vulkánkitörés nyomait őrzi. A legutóbbi földrengések, amelyek miatt Santorini lakóinak közel fele menekülni kényszerült, éles figyelmeztetést adtak arra, hogy a sziget vulkáni aktivitása sosem szabad, hogy elfeledésbe merüljön.

A brit Royal Research Ship, a Discovery, fedélzetén tudósok egy csoportja érkezett a szigetre, hogy felmérjék a vulkánokkal kapcsolatos kockázatokat. A kutatást Prof. Isobel Yeo vezeti, aki a brit Nemzeti Óceánográfiai Központ vulkánokkal foglalkozó szakértője. A kutatók célja, hogy megértsék, milyen jelek utalhatnak egy közelgő vulkánkitörésre, különös hangsúlyt fektetve a víz alatti vulkánokra, amelyek közül a világ vulkánjainak körülbelül kétharmada a tengerfenék alatt található, és amelyek gyakran elhanyagoltak a megfigyelés szempontjából.

Santorini utolsó jelentős kitörése 1950-ben történt, de 2012-ben már volt egy „nyugtalansági időszak”, amikor a magmának a vulkánkamrákba való beáramlása miatt a sziget „megduzzadt”. Az utóbbi földrengések, amelyek a sziget lakóit pánikba ejtették, azt mutatják, hogy a vulkánok aktivitása sosem szabad, hogy elhanyagolt legyen. Isobel figyelmeztetett arra, hogy a víz alatti vulkánok rendkívül veszélyesek lehetnek, és a múltban tapasztalt kisebb kitörések hamis biztonságérzetet adhatnak a helyieknek és a turistáknak egyaránt. Az 2022-es Hunga Tonga kitörés, amely a legnagyobb víz alatti robbanás volt, komoly következményekkel járt, és a világ minden táján érezhető hullámokat generált.

A kutatás során a Discovery hajó alatt 300 méter mélységben forró gázok és folyadékok lövellnek ki a tengerfenéken. Ezek a hidrotermális szellőzők különleges környezetet teremtenek, amely a vulkánok közelében található, és a kutatók célja, hogy feltérképezzék ezt a rendszert. A hajón dolgozó 22 tudós folyamatosan elemzi a mintákat, és kísérleteket végez a vulkánok aktivitásának megértésére. Az expedíció során gyűjtött adatok segítenek a görög polgári védelem ügynökségének geohazard térképek készítésében, amelyek megmutatják, mely területek a legveszélyesebbek egy esetleges kitörés során.

A kutatás nemcsak tudományos szempontból fontos, hanem a helyi lakosság biztonsága szempontjából is. Prof. Paraskevi Nomikou, aki a kormány vészhelyzeti csoportjának tagja és Santoriniból származik, hangsúlyozza, hogy a kutatás eredményei segítenek a helyieknek megérteni a vulkánok aktivitását, valamint azt, hogy mely területeket kell elkerülniük egy esetleges kitörés idején. A tudósok a hajón 12 órás műszakokban dolgoznak, hogy maximálisan kihasználják az expedíció során rendelkezésre álló időt és erőforrásokat.

A földrengések és vulkánok közelében élő emberek, mint például a helyi fotós, Eva Rendl, szintén megélik a vulkánikus aktivitás okozta félelmet. Az utóbbi földrengések hatására sokan elhagyták a szigetet, és az üzletek, beleértve az esküvői fotózást is, szenvedtek a lemondásoktól. A helyi turizmus nagyban függ a vulkán aktivitásától, és az emberek biztonságérzetének növelésére van szükség ahhoz, hogy a látogatók újra bizalommal látogassák meg a szigetet.

A kutatás során a tudósok különböző technológiákat használnak, hogy feltérképezzék a vulkán alatti rendszert, beleértve az elektromágneses mezők alkalmazását is, amelyek segítenek a folyadék mozgásának nyomon követésében. A cél az, hogy részletes 3D térképet készítsenek a vulkán rendszeréről, ezzel is segítve a helyi lakosság biztonságát. Az expedíció nemcsak tudományos szempontból, hanem a helyi közösség szempontjából is elengedhetetlen, hiszen a vulkánok rejtette veszélyek megértése kulcsszerepet játszik az emberek biztonságának megőrzésében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük