Gazdaság,  Hírek

A bank kamatcsökkentést hajt végre és további mérsékléseket ígér

Az Egyesült Királyság jegybankja, a Bank of England, a közelmúltban 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, amely korábban 4,5% volt. Andrew Bailey, a Bank kormányzója hangsúlyozta, hogy a jövőbeli kamatcsökkentések is elképzelhetőek, bár nem kívánt konkrét előrejelzéseket tenni arra vonatkozóan, hogy mikor és mennyit csökkenthetnek még. Bailey véleménye szerint a kamatok fokozatosan és óvatosan csökkennek, ami már a negyedik csökkentést jelenti az elmúlt egy évben. A Bank mérlegelte, hogy akár 4%-ra is csökkentse a kamatokat, mivel aggodalomra ad okot a globális kereskedelmi háború, amely hatással lehet az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére.

A kormányzó üdvözölte a legfrissebb brit-amerikai megállapodást a vámok elkerüléséről, amely szerinte fontos jelzés a jövőbeni kereskedelmi megállapodásokra nézve, és hangsúlyozta, hogy egy brit kereskedelmi megállapodás az Európai Unióval szintén kedvező lenne. Bailey kifejtette, hogy talán szükség van egy kis „ütésre a rendszerben”, hogy emlékeztessük magunkat a kereskedelem jelentőségére, és remélte, hogy a brit-amerikai, valamint a brit-indiai megállapodások segíthetnek „újraépíteni a világkereskedelmi rendszert”.

A csütörtöki bejelentés során, amely a kamatcsökkentésről szólt, a Bank megjegyezte, hogy míg a kereskedelmi háború hatással lehet a gazdasági növekedésre, ez idővel alacsonyabb inflációhoz is vezethet az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó termékeket irányíthatnak át az Egyesült Államok helyett. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok csökkentési iránya „lefelé” mutat, de a jövőbeni csökkentések valószínűleg „fokozatosak és óvatosak” lesznek. A Bank ülésének jegyzőkönyve azt mutatta, hogy a kamatmeghatározó bizottság tagjai megosztottak voltak: a kilenc tagból öten a 4,25%-ra történő csökkentést támogatták, míg ketten egy nagyobb, 4%-os csökkentést javasoltak, és ketten nem támogatták a változást.

A Bank alapkamatának szintje meghatározza a kereskedelmi bankok által kínált hiteleket, így az utóbbi évek magasabb szintje miatt az emberek többet fizetnek a kölcsönökért, például a jelzáloghitelek és a hitelkártyák esetében, ugyanakkor a megtakarítók is jobb hozamokat élvezhetnek. Az ügyfelek több mint 80%-ának fix kamatozású szerződése van, de a megújításkor továbbra is magasabb törlesztőrészletekkel kell szembenézniük. Azonban a jelzáloghitelek kamatai az utóbbi időszakban csökkenő tendenciát mutatnak, elsősorban azért, mert a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az év folyamán. A csütörtöki adatok szerint a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves szerződésé 5,08% volt.

Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatát követi, így a kamatcsökkentések hatással lesznek a havi törlesztőrészleteikre. Az Egyesült Királyság Bankjának kereskedelmi szövetsége, a UK Finance, azt állította, hogy a tipikus követő jelzáloggal rendelkező ügyfél körülbelül 29 fonttal kevesebbet fog fizetni a havi törlesztőrészletekből az újabb csökkentés után. Vanda, aki követő jelzáloggal rendelkezik, elmondta a BBC-nek, hogy „nagyon jó kamatlába” volt, de korábban „meglepte” a kamatok emelkedése. „Egy csökkentés segítene, mert éppen most bocsátottak el, így ez egy kis segítség lenne. De nem hiszem, hogy valaha is visszatér a régi állapothoz” – tette hozzá.

A kamatok a Bank fő eszközei az éves infláció fenntartására, amelynek célja, hogy 2% körüli értéken maradjon. A legfrissebb brit inflációs adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek márciusig, de a várakozások szerint az infláció megugorhat az április eleji háztartási számlák emelkedése miatt, beleértve az energia- és vízdíjak növekedését is. A Bank várakozásai szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedhet idén a számlák emelkedése miatt, mielőtt csökkenne az alacsonyabb olaj- és gázárak következtében.

A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy a drágább kölcsönzés miatt az emberek kevesebbet költenek, ami csökkenti a keresletet a termékek iránt, így mérséklődnek az árak. Azonban ez egyensúlyozási feladatot jelent, mivel a magas kamatok károsíthatják a gazdaságot, mivel a vállalatok várakozó álláspontot foglalnak el a termelésbe és a munkahelyekbe történő befektetés során. A Bank arra számít, hogy az Egyesült Királyság növekedése az év első három hónapjában erősebb lesz, mint amit eredetileg előre jeleztek, 0,6%-ra, mivel az amerikai cégek készleteznek az árukból Trump vámjainak életbe lépése előtt.

A hivatalos adatok a jövő héten várhatóak. A növekedés fellendülése üdvözlendő hír lenne a kormány számára, amely a gazdaság növekedését tűzte ki fő céljául a megélhetési színvonal javítása érdekében. A kormány költségvetési döntése, amely a munkáltatók számára emelte a nemzeti biztosítást, már életbe lépett, de a Bank megjegyezte, hogy a adóemelés hatása „meglehetősen csekélynek tűnik eddig”, bár hozzátette, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sok vállalat „várj és nézz” megközelítést alkalmaz, hogy figyelemmel kísérje, mikor kezd helyreállni az Egyesült Királyság gazdasága, mielőtt munkaerőt alkalmazna és befektetne. Rachel Reeves pénzügyminiszter kifejtette, hogy a legújabb kamatcsökkentés „üdvözlendő hír”, de hozzátette: „Még sok tennivaló van, és tudom, hogy a családok továbbra is szembesülnek a megélhetési költségek nyomásával.” Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak „még sok tennivalója van” a növekedés terén, és megjegyezte: „Az utóbbi 15 évben, a pénzügyi válság óta, a növekedési ütemek folyamatosan alacsonyabbak, mint korábban voltak.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwyqyp7xp12o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük