Egészség,  Hírek

A gázai egészségügyi rendszer a megszorítások határán, figyelmeztet a WHO

A legfrissebb hírek szerint a Gaza területén zajló intenzív izraeli földi műveletek és az új evakuálási parancsok súlyosan megterhelik a helyi egészségügyi rendszert, amely már így is a teljes összeomlás szélén áll. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO (Egészségügyi Világszervezet) vezetője figyelmeztetett arra, hogy a Beit Lahia és Jabalia városokban található Indonéziai, Kamal Adwan és al-Awda kórházak evakuálási zónába kerültek, amelyet kedden hirdettek ki. Két további kórház mindössze 1 kilométerre helyezkedik el ettől a zónától. A Kamal Adwan kórház üzemképtelenné vált a közeli harcok miatt, míg az Indonéziai kórház elérhetetlenné vált az izraeli erők jelenléte miatt. Az al-Awda kórház továbbra is működik, de igazgatója a BBC-nek elmondta, hogy az intézmény „teljes ostrom alatt áll”. Dr. Mohammed Salha közölte, hogy a kórház környékén drónok repkednek, amelyek lövöldöznek, valamint tankok tüzérségi tűzét is hallani lehet a kórház közelében.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy „terrorista célpontok ellen működik a környéken”, de nem tudnak semmiféle ostromról az al-Awda kórház ellen. Tedros hangsúlyozta, hogy még ha az egészségügyi létesítmények nincsenek támadva vagy nem kényszerülnek evakuálásra, a harcok és a katonai jelenlét megakadályozza a betegeket és a személyzetet abban, hogy hozzáférhessenek az ellátáshoz, és hogy a WHO újra tudja szállítani a szükséges anyagokat a kórházakba, ami gyorsan működésképtelenné teheti őket. A Médecins Sans Frontières (MSF) is közölte, hogy legalább 20 orvosi létesítmény sérült meg vagy kényszerült részben vagy teljesen leállni az elmúlt héten izraeli földi műveletek, légicsapások és evakuálási parancsok következtében. A segélyszervezet azt követelte, hogy az izraeli hatóságok állítsák le a „Gaza szándékos megfojtását és egészségügyi rendszerének megsemmisítését”.

Izrael március 2-án teljes blokádot vezetett be Gázában, majd két héttel később folytatta katonai offenzíváját a Hamász ellen, miután véget ért egy kétéves tűzszünet. A célja, hogy nyomást gyakoroljon a Hamászra, hogy szabadon bocsássák a még fogva tartott 58 túszt, akik közül legfeljebb 23-an élhetnek. Az intenzív bombázást követően az IDF vasárnap egy kibővített offenzívát indított, amelyről Benjamin Netanyahu miniszterelnök azt mondta, hogy a földi erők „teljes mértékben ellenőrzésük alá vonják” Gáza összes területét. A tervek szerint a civil lakosságot teljesen ki akarják űzni északról délre kényszeríteni őket.

Az elmúlt héten több mint 600 ember vesztette életét, és 2000-en megsebesültek Gázában, a terület Hamász által működtetett egészségügyi minisztériuma szerint. Az ENSZ tájékoztatása szerint több tízezer ember kényszerült újabb elhelyezésre. Netanyahu arról is beszélt, hogy Izrael „alapvető” mennyiségű élelmiszert enged be Gázába, hogy megakadályozza az éhínséget. Az ENSZ azonban eddig nem tudta összegyűjteni azokat a teherautókkal szállított segélyeket, amelyeket hétfő óta engedtek be. Az MSF szerint az eddig beengedett segélymennyiség nem elegendő ahhoz, hogy a helyzetet enyhítse, és azt állították, hogy ez csupán „füstfelhő”, amely arra szolgál, hogy elmaszkírozza a blokádot.

A WHO képviselője a palesztin területeken arról számolt be, hogy nemrégiben visszatért Gázából, ahol tanúja volt annak, hogy az egészségügyi rendszer hogyan néz szembe támadásokkal és akut ellátási hiányokkal. „Minden alkalommal, amikor belépsz Gázába, mindig azt hiszed, hogy nem lehet rosszabb. De rosszabb lesz” – mondta Dr. Rik Peeperkorn. Azt is elmondta, hogy az al-Awda kórház „túlterhelt a sérültek miatt” és alacsony készletekkel működik. A harcok súlyosan megrongálták a létesítményt, megnehezítették a hozzáférést, és elriasztották az embereket az egészségügyi ellátás keresésétől. Az Indonéziai kórház szinte működésképtelen, hozzáférhetetlen, a legtöbb páciens elhagyta a helyet, miután egy munkatársat megöltek, és a létesítmény is megsérült a fokozódó harcok során. Keddre mindössze 15 ember maradt a kórházban, sürgős élelmiszer- és vízigénnyel. A kórház generátorát is találat érte egy izraeli drón által, amely hatalmas tüzet és áramszünetet okozott.

A WHO és az MSF folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és arra figyelmeztetnek, hogy az egészségügyi rendszer összeomlása elkerülhetetlen, ha a harcok folytatódnak, hiszen a civilek szenvednek a legrosszabbul a konfliktus következményeitől. Az ENSZ és más humanitárius szervezetek sürgős intézkedéseket követelnek a helyzet javítása érdekében, de a harcok és a blokád jelentősen megnehezítik a segítségnyújtást. Az egészségügyi dolgozók és a kórházak védelme különösen fontos, hiszen az emberek életét mentik, de a jelenlegi helyzet szerint ez a védelem szinte teljesen megszűnt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cj933kj17n0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük