Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val folytatott kereskedelem újjáépítéséért, állítja a jegybank vezetője

A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, nemrégiben nyilatkozott arról, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen újjá kell építenie kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás tükrében. A BBC-nek adott interjújában Bailey hangsúlyozta, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem kíván véleményt formálni a Brexit kérdésében, de kifejtette, hogy a Brexit utáni kereskedelmi kapcsolat romlásának visszafordítása jótékony hatással lenne az Egyesült Királyság gazdaságára.

A brit kormány jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok újrarendezéséről, amelyre a hónap végén sor kerülő csúcstalálkozó előtt került sor. A legújabb amerikai megállapodás lehetőséget teremtett a brit kormány számára, hogy állat-egészségügyi megállapodást kössön az EU-val, beleértve a szabványok összehangolását, amely célja a Brexit utáni bürokrácia csökkentése az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új megállapodás részeként a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti az importvámokat egy meghatározott számú brit autóra, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az Egyesült Államokba. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre 10%-os vámot fenntartanak.

Bailey arra a kérdésre, hogy milyen hatással lenne a szorosabb kapcsolat az Egyesült Királyság és az EU között a gazdaságra és az inflációra, kifejtette: „Ez kedvező lenne – egy nyitottabb gazdaság, amely kereskedik az Európai Unióval, mindenképpen előnyös.” Hangsúlyozta, hogy az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere, ezért fontos, hogy mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi pozíciót. „Remélem, hogy ezt a lehetőséget fel tudjuk használni a kapcsolatunk újjáépítésére” – mondta Bailey.

A kormányzó emellett kiemelte, hogy az Egyesült Királyság világszerte folytatott megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt mutatja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak, és hogy a kereskedelem lényeges szerepet játszik.” Bailey őszintén megjegyezte, hogy néha kilátástalan a helyzet, de reméli, hogy a megállapodások révén sikerül újjáépíteni a globális kereskedelmi rendszert.

Bár az amerikai megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsinek számít, mégis fontos bizonyos speciális szektorok számára. A Bank of England nemrégiben másodszor csökkentette a kamatlábakat idén, arra hivatkozva, hogy az infláció lassulása indokolta a lépést. Az Egyesült Királyságban az infláció ugyan csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank által meghatározott kamatlábak hatással vannak a jelzáloghitelek, kölcsönök és megtakarítási kamatok szintjére, amelyek milliók életét befolyásolják.

Az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatok újjáépítése tehát nemcsak a gazdasági növekedés szempontjából fontos, hanem a brit polgárok mindennapi életét is érinti. Ahogy a kormányzó hangsúlyozta, rendkívül fontos, hogy a Brexit utáni időszakban megőrizzék a kereskedelmi kapcsolatokat, hiszen ezek alapvetően befolyásolják az ország gazdasági stabilitását és fejlődését. Az elkövetkező hónapokban várhatóan több döntés fog születni, amelyek tovább formálják az Egyesült Királyság kereskedelmi politikáját az Európai Unióval és a világ többi részével.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7zr4gnknxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük