
Bill Gates 2045-ig jótékony célra adja vagyonának nagy részét
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő 20 évben szándékozik vagyonának 99%-át jótékony célokra adományozni. Gates egy blogbejegyzésében kifejtette, hogy a jövőben fel fogja gyorsítani a jótékonykodást alapítványán keresztül, amelynek tervezett működése 2045-ben ér véget. „Az emberek sok mindent mondani fognak rólam, amikor meghalok, de elhatároztam, hogy ‘gazdagon halt meg’ nem lesz az egyik közülük” – írta.
A 69 éves Gates elmondta, hogy a saját nevét viselő alapítványa eddig már 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd font) adományozott egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben újabb 200 milliárd dollárt fog költeni, a piaci és inflációs körülményektől függően. Gates a blogbejegyzésében hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a „Gazdagság evangéliuma” címet viseli, és arra érvel, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni a társadalomnak a vagyonukat. Gates Carnegie szavait idézte: „Aki így gazdagon hal meg, az megszégyenült.”
Ez az új ígéret azt jelenti, hogy Gates jótékonykodási szándékai felgyorsulnak. Kezdetben ő és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány évtizedekig működni fog a haláluk után is. Amikor a BBC Newshour műsorában rákérdeztek a változás okaira, Gates elmondta, hogy 20 év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Valójában a sürgősségről van szó” – mondta. „Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örökkévalók lenni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”
Bár Gates vagyonának 99%-át adományozni szándékozik, ez még mindig milliárdos maradhat – a Bloomberg szerint a Microsoft alapítója a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében bemutatta a vagyonának idővonalát, amelyen látható, hogy jelenlegi nettó értéke 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel nullához 2045-re. Gates azt is megemlítette, hogy az alapítvány a saját vagyonából fogja elsősorban finanszírozni a 200 milliárd dolláros adományt.
Gates 1975-ben Paul Allennel együtt alapította a Microsoftot, amely a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináns szereplőjévé vált. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben a vezérigazgatói székéről is. A jótékonykodás iránti elköteleződését olyan befektetők inspirálták, mint Warren Buffett, valamint más jótékonykodók. Ugyanakkor a Gates Alapítvány kritikái is felerősödtek, miszerint Gates a jótékonysági státuszát adóelkerülésre használja, és túlzott befolyással bír a globális egészségügyi rendszerre.
A blogbejegyzésében Gates három fő célt fogalmazott meg az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek megszüntetését, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg; a fertőző betegségek, mint a malária és a kanyaró eltüntetését; valamint a szegénység felszámolását több száz millió ember számára. Gates bírálta az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Franciaországot, amiért csökkentették a külföldi segélyezési költségvetésüket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak-e a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De amit garantálhatunk, az az, hogy a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítenek az embereknek és országoknak kilábalni a szegénységből.”
A Newshour műsorában Gates élesebben fogalmazott, amikor Elon Muskot vádolta meg azzal, hogy a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium által tett segélycsökkentések miatt gyermekek halálát okozza. „Ezek a csökkentések nemcsak gyermekeket, hanem milliókat ölnek meg” – válaszolta Gates. „Nem gondoltad volna, hogy a világ leggazdagabb embere ilyet tesz.”
Gates említette a Mozambikban található Gaza tartományi kórház számára tervezett támogatások lemondását is, amelyet Donald Trump tévesen a „Hamas számára biztosított óvszerek” finanszírozásának minősített. Musk később elismerte, hogy a kijelentés téves volt, de a költségcsökkentés folytatódott. „Csalódott vagyok, hogy Musk hirtelen lemondta a támogatásokat, és olyan módon jellemezte őket, ami igazságtalan volt” – mondta Gates. „Ez komoly ügy.” A BBC megkereste Musktól a véleményét. Gates Alapítvány a BBC Media Action támogatói között szerepel, amely a BBC jótékonysági ága, különálló a hírszolgáltatástól. Gates elmondta, hogy élvezi a vagyonának adományozását, és nem akarja, hogy a gyerekei szegények legyenek.

