Élet építőkövei találhatók egy aszteroidán, állítják a tudósok
A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőelemeit – derült ki egy friss elemzésből. A NASA űrszondája által begyűjtött minták gazdag ásványi anyagokat és több ezer szerves vegyületet tartalmaznak. Ezek között találhatóak az aminosavak, amelyek a fehérjék felépítésének alapmolekulái, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez a felfedezés nem jelenti azt, hogy valaha is élt volna élet a Bennun, de erősíti azt az elméletet, mely szerint az aszteroidák szállították ezeket az élethez szükséges alapanyagokat a Földre, amikor több milliárd évvel ezelőtt becsapódtak bolygónkra. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokba is eljuthattak a Naprendszerben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmológiai ásványtana, elmondta: „Amit eddig megtudtunk, az csodálatos. Ez információkat ad arról, hogy honnan származunk, és segít válaszolni azokra a nagyon fontos kérdésekre, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult az élet?” Az eredményeket a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban tették közzé.
A Bennu megérintése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda robotkarjával összegyűjtött egy kis részt a 500 méter széles aszteroidából, amelyet egy kapszulába zárt, majd 2023-ban visszajuttatott a Földre. Körülbelül 120 grammnyi fekete por került a tudósokhoz világszerte. Ez talán nem tűnik sok anyagnak, de kincsek tárházának bizonyult. Russell professzor hangsúlyozta: „Minden egyes szemcse új információt mond el nekünk a Bennuról.” Az Egyesült Királyságba körülbelül egy teáskanálnyi aszteroidát küldtek.
Az új kutatás során kiderült, hogy az űrszikla tele van nitrogén- és szénalapú vegyületekkel. Ezek között található a Földön ismert 20 aminosav közül 14, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája – az adenine, guanine, cytosine és thymine. A tanulmány egy sor ásványt és sót is felfedezett, ami arra utal, hogy víz korábban jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén megtalálható a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre zuhant űrsziklákban, de másokat eddig még nem sikerült azonosítani.
Russell professzor megjegyezte: „Hihetetlen, mennyire gazdag az anyag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket eddig meteorokban még nem láttunk, és az összetevők kombinációja is új számunkra. Nagy izgalommal tanulmányozzuk ezt az anyagot.” Ez az új kutatás hozzájárul ahhoz a növekvő bizonyítékhoz, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagot hoztak a Földre. Ashley King doktortól, a Természettudományi Múzeum munkatársától megtudtuk, hogy a korai Naprendszer nagyon zűrzavaros volt, és milliónyi Bennuhoz hasonló aszteroida repült körülöttünk. Az elképzelés szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat az óceánokat létrehozó alapanyagokkal, lehetővé téve ezzel az élet kialakulását.
King doktor hangsúlyozta, hogy a Föld nem az egyetlen világ, amelyet űrsziklák értek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. „A Föld egyedülálló, mert eddig ez az egyetlen hely, ahol életet találtunk, de tudjuk, hogy az aszteroidák az egész Naprendszerben szállították a szén- és vízalkotó összetevőket” – mondta. „Az egyik legfontosabb kérdés, amit most próbálunk megérteni, az, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, akkor miért van élet a Földön – és vajon találhatunk-e máshol is életet a Naprendszerben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok továbbra is keresik a választ. Még évtizedek várnak rájuk a Bennuról hozott por kutatásában, és a kozmikus szomszédságunk felfedezésében.
