
Homárhalászat tilalma továbbra is érvényben marad
A brit kormány által a Északi-tengeren bevezetett kereskedelmi sandeel-halászat tilalmát egy nemzetközi bíróság elutasította. A sandelek, amelyek kis halak, kulcsszerepet játszanak a tengeri élővilág táplálkozási láncában, különösen a brit partvidéken élő tengeri madarak számára. A tilalmat 2024 elején vezették be angol és skót vizeken, miután aggodalmak merültek fel a sandeel állományok csökkenése miatt. A Hágában működő Állandó Választottbíróság (PCA) bírái kimondták, hogy nincs jogi kötelezettség a tilalom visszavonására, miután az Európai Unió azt állította, hogy a lépés „diszkrét és aránytalan”, ami veszélyeztetheti a dán sandeel-halászat jövőjét.
A Royal Society for the Protection of Birds (RSPB), amely a Bempton Cliffs természetvédelmi területet kezeli Kelet-Yorkshire-ben, az egyik olyan környezetvédelmi szervezet volt, amely szorgalmazta a tilalom fenntartását, és a bírósági meghallgatáson bizonyítékokkal is szolgált. Beccy Speight, az RSPB vezérigazgatója elmondta, hogy „nagyon örülnek, hogy a testület megállapította, hogy a sandeel-ipari halászat leállításának ökológiai alapja megalapozott”. Hozzátette, hogy a sandeel állományok védelme kulcsfontosságú része annak a puzzle-nek, amely segíthet a puffinok, kittiwake-k és a szélesebb tengeri környezet helyreállításában.
A Környezetvédelmi, Élelmiszer- és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) üdvözölte a bíróság döntését, jelezve, hogy „az Egyesült Királyság sikeresen bizonyította, hogy az angol és skót vizek lezárására tett intézkedések a legjobb rendelkezésre álló tudományos alapokon nyugodtak”. A sandelek több kisebb halfajból állnak, amelyek kereskedelmi célokra kerülnek felhasználásra állati takarmányban és olajgyártásban. A dán halászati szervezetek azt állították, hogy a Északi-tengeri tilalom „felesleges”, és vitatták a tudományos bizonyítékokat, amelyeket a brit kormány felmutatott.
Esben Sverdrup-Jensen, a Dán Pelagikus Termelők Szövetségének képviselője a bírósági döntés előtt úgy nyilatkozott, hogy a tilalom „óriási hatással van” az iparágra. „Ez azt jelenti, hogy elvesztettük a hagyományosan évtizedek óta halászott területeink körülbelül felét” – mondta. Sverdrup-Jensen vitatta azt az állítást is, hogy a sandeel állományok veszélyben lennének. „A sandeel valószínűleg a legjobban kezelt halászati ágazat a világon” – tette hozzá.
A bíróság döntése azt is jelenti, hogy a sandeel halászat tilalma továbbra is érvényben marad a skót Északi-tengeri területeken, amit a skót kormány üdvözölt, mivel folyamatosan aggódik a tengeri madárpopuláció állapota miatt. Mairi Gougeon, Skócia Mezőgazdasági Ügyekért felelős minisztere hangsúlyozta, hogy „a tengeri ökoszisztéma védelme létfontosságú Skócia környezete és az azon élő közösségek számára”. A döntés megerősíti azokat az intézkedéseket, amelyeket tavaly hoztunk az ökoszisztéma védelme érdekében.
A PCA döntése, amely közel 300 oldalt ölel fel, arra is rámutatott, hogy az angol vizekben bevezetett tilalom megsértette a Brexit utáni kereskedelmi megállapodást, mivel „aránytalan” volt. Az Európai Bizottság üdvözölte a döntést, mondván, hogy az „átláthatóságot biztosít” a halászati jogokkal kapcsolatban. A bizottság közölte: „Az Egyesült Királyságnak azonnal eleget kell tennie a végső döntésnek, és 30 napon belül tájékoztatnia kell az EU-t a [megfelelőségi] intézkedésekről, amelyeket bevezet.” A Defra szóvivője kijelentette, hogy „az Egyesült Királyságot az ügyben a megfelelő keretek közé helyezi”, de a döntés nem jelenti azt, hogy jogi kötelezettsége lenne az angol vizek lezárásának visszavonására.
