Gazdaság,  Hírek

Starmer válasza a Trump által bevezetett vámokra: lassítás és gyorsítás egyben

A brit kormány tagjai, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter, valamint Jonathan Reynolds üzleti miniszter, figyelemmel kísérték Donald Trump amerikai elnök legújabb bejelentését az importtarifákról. Számos kormányzati tisztségviselő, köztük a pénzügyminiszter, különböző helyszíneken, például otthoni irodájukban vagy a Downing Street 10-ben követték figyelemmel a híreket, miközben a brit kormány egyre inkább aggódik az Egyesült Államok és Kína között kibontakozó kereskedelmi háború miatt. Ahogy a miniszterek megfigyelik az eseményeket, sokan rámutatnak, hogy talán éppen történelmi pillanatokat élnek át, hiszen a két ország vezetője, Trump és Xi Jinping, szemben állnak egymással, míg a részvénypiacok zuhanása folytatódik.

Donald Trump bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be minden országból származó importtermékre, beleértve az Egyesült Királyságot is. Kínára ennél magasabb vámok vonatkoznak, amely ország viszont válaszintézkedéseket jelentett be. A brit kormány most azon dolgozik, hogy minimalizálja a brit gazdaságra gyakorolt hatásokat, és lehetőség szerint megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, hogy kihasználja a kialakuló lehetőségeket. A miniszterelnök egy nyugodt hétvégét töltött a Chequers-i rezidenciáján, miközben telefonon próbálta elérni a fontos amerikai tárgyalókat. Eddig azonban a várva várt telefonhívások nem érkeztek meg.

Februárban Trump már említette, hogy lehetőség van egy kereskedelmi megállapodásra, amely mentesítheti az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől. Azóta a brit kormány körülbelül 20 fős tárgyalócsoportot alakított, amelyet Michael Ellam, a pénzügy és banki szektor veteránja vezet, és amelyben szerepet vállal Varun Chandra, a miniszterelnök üzleti tanácsadója, valamint az üzleti miniszter is. A tárgyalások során szóba kerültek a brit elektromos járművekre vonatkozó szabályok enyhítése, a technológiai cégek adózásának lehetséges módosítása és az online biztonsági szabályozás megváltoztatása. Azonban Trump bejelentése előtt a tárgyalások leálltak, és most a brit kormány abban reménykedik, hogy az amerikai vezetésnek lesz ideje és energiája egy megállapodás kidolgozására.

A brit kormány nem szeretne sietni a válaszadással, és jelenleg nem mutatkozik hajlandóság arra, hogy újabb vámokat vezessenek be. Az elmúlt hetek során a kormány többször is jelezte, hogy felkészültek különböző forgatókönyvekre, és egy titkos kabinetbizottság is foglalkozott azzal, hogyan reagáljon az Egyesült Királyság Trump vámbejelentéseire. Most, hogy a vámok ténylegesen életbe léptek, a brit kormány válaszreakciója inkább a megfontoltságra épít, és négy hétig azt kérdezik a vállalkozásoktól, hogy szeretnék-e, ha a kormány később reagálna.

A kormányzati tisztségviselők szerint a vállalatok nem jeleztek ellenállást a stratégia iránt, amit a kabinet tagjai is megerősítettek. Az üzleti szektor képviselői, beleértve a nagyvállalatokat, pozitívan reagáltak a kormány közvetítői tárgyalásaira, amelyeket a Trump által bejelentett vámok után szerveztek. A kabinet tagjai is megértették, hogy a helyzet komoly, és sok munkahely forog kockán az országszerte.

A pénzügyminiszter, Darren Jones, a következő napokban a stúdióban válaszol a kérdésekre, és a kormány reményei szerint a közeljövőben megállapodás születhet. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a brit kormány az új tarifák bevezetését nem sürgeti, és az eddigi lépések inkább a meglévő tervek gyorsabb végrehajtására irányulnak. A kormány nemcsak a vámokkal foglalkozik, hanem arra is törekszik, hogy a márciusra tervezett ipari stratégiát előrébb hozzák, és a várakozások szerint ezzel a brit gazdaság fellendítésére is lehetőség nyílik.

A brit kormány számára most minden szem a Fehér Házra szegeződik, hiszen a következő lépések kulcsfontosságúak lehetnek. Az Egyesült Királyság helyzete a globális kereskedelemben egyre bonyolultabbá válik, és a kormány felelőssége, hogy a legjobb döntéseket hozza meg a brit emberek és a gazdaság érdekében. Ahogy a brit kormány dolgozik a válaszokon, a jövő valószínűleg még sok kihívással és lehetőséggel szembesíti őket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük