Gazdaság,  Hírek

Vízhiánytól tartanak a rendkívül alacsony folyóvízszintek miatt

Az Egyesült Királyság folyóinak vízszintje rendkívül alacsony szinten áll, ami a következő három hónapban tovább romolhat. E figyelmeztetés a Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ (CEH) részéről érkezett, és komoly aggodalmakat vet fel a háztartások, a mezőgazdasági termelők és az üzletek vízellátásával kapcsolatban. Az aggodalomra okot adó helyzet a legszárazabb tavasz után alakult ki Angliában 1961 óta, és az északi régiók a legszárazabb évkezdettel néznek szembe közel egy évszázad óta. A becslések szerint májusban az Egyesült Királyság szinte minden területén alacsonyabb vagy normál alatti vízszint várható, kivéve Délnyugat-Angliát és Dél-Wales-t.

A Környezetvédelmi Ügynökség közölte, hogy az Egyesült Királyság közepes kockázatú aszálynak van kitéve, és figyelmeztette a háztartásokat a vízfogyasztás korlátozásának lehetőségére. Mark Owen, az Angling Trust halgazdálkodási vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő két-három hét kulcsfontosságú lesz annak eldöntésében, hogy az ország aszályhelyzetbe kerül-e. Jelenleg még nem számítunk aszályra, de az extrém száraz időjárás hatásai már most is tapasztalhatók. Számos gazdálkodónak már a tavasz folyamán öntöznie kellett a földjeit, nem pedig a megszokott esőzésekre támaszkodva. Nick Deane, egy mezőgazdasági termelő Norfolkban, a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy már márciusban elkezdte az öntözést. „Vízkorlátozást kell bevezetnünk, és meg kell határoznunk, hogy mely területekre irányítjuk a vizet, hogy a növények fejlődését fenntartsuk,” mondta. Figyelmeztetett arra is, hogy ha a szárazság hosszú időn át fennmarad, a gazdálkodók nehézségekbe ütköznek az élelmiszertermelésben, és több terméket kell majd importálniuk.

A száraz és napos időjárás következtében az Egyesült Királyságban idén több területet sújtottak a tűzvészek, mint az elmúlt években bármikor. Az utolsó jelentős aszály 2022 júniusa és augusztusa között volt, amely a legforróbb nyarat hozta magával 2018-cal együtt, és az ötödik legszárazabb nyár volt az 1890-es évek óta. Akkor öt vízmű cég vezetett be locsolási tilalmat, ami 19 millió embert érintett, és a vízi közlekedést is korlátozták. Az aszályt megelőző hat hónap során rendkívül száraz időjárás volt tapasztalható. Azonban a 2024-es esős nyár és a mérsékelten csapadékos tél azt jelenti, hogy a vízellátás jelenleg jobb helyzetben van, a vízművek pedig nagyobb tartalékokkal rendelkeznek.

A korai száraz időjárás azonban kockázatokat rejt magában. Stephen Turner, a CEH hidrológusa rámutatott, hogy az ilyen időjárási viszonyok potenciálisan nagyobb kockázatot jelentenek a vízforrásokra a későbbiekben, különösen, ha a száraz idő folytatódik. Richard Thompson, a Nemzeti Aszálycsoport elnöke figyelmeztetett arra, hogy a vízműveknek vízfogyasztási korlátozásokat kell bevezetniük a vízkészletek védelme érdekében, ha a száraz időjárás nem változik. Jelenleg a legfontosabb kérdések, hogy mikor várható eső, és ha érkezik, mennyi csapadékra számíthatunk.

A víz ellátása különböző helyekről származik az ország földrajzi és geológiai viszonyai szerint. Általánosságban elmondható, hogy Dél-Angliában sokáig tart, amíg aszályba kerül, de ugyanennyire hosszú időbe telik, hogy onnan kilábaljon. Ennek az az oka, hogy a csapadék jelentős része a föld alatt tárolódik, és hosszú időbe telik, mire eljut a folyókhoz és vízkészletekhez. Ezzel szemben Észak-Angliában gyorsabban lépnek fel aszályos körülmények, és gyorsabban is térnek vissza a normális állapotokhoz, mivel a tározók intenzívebb használata jellemzi a vízellátást.

A vízművek akkor vezetnek be locsolási tilalmat, amikor a vízkészletek egy bizonyos küszöb alá süllyednek a területeiken. Ha az aszályos körülmények súlyosbodnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a hajók mozgását a vízi utakon, és korlátozhatja a nem alapvető üzletek, mint például a mosók, vízfogyasztását. A legrosszabb forgatókönyvben a kormány a háztartások és üzletek vízfogyasztásának korlátozását is bevezetheti, de erre 1976 óta nem volt példa.

A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodói Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb területein biztosított legyen a vízellátás a jövőbeli aszályokkal szemben. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat kiépítését sürgeti Angliában, hogy a legnedvesebb területekről a legszárazabbakhoz lehessen vízvezetékeket, csatornákat és tározókat építeni. A gazdálkodók pedig azt állítják, hogy több állami támogatásra és kevesebb bürokráciára van szükségük saját tározóik építéséhez. Mr. Deane és öt másik gazdálkodó, köztük gyümölcstermelők közösen hoztak létre egy saját tározót, amely négy évig tartott és több mint 1 millió fontba került. Elmondásuk szerint ez a tározó létfontosságú volt, hiszen az idei száraz viszonyok között az eltárolt víz 15%-át már felhasználták. A csoport azonban jelezte, hogy a tervezési engedély megszerzése költséges és nehézkes folyamat. A kormány szóvivője elmondta, hogy dolgoznak a mezőgazdasági szektorral a vízellátás megerősítése érdekében, és hogy több gazdálkodói csoportot hoznak létre, amelyek együttműködve fejleszthetik a saját tározóikat. Hozzátette, hogy több mint 104 milliárd font magánberuházást biztosítottak elengedhetetlen infrastruktúrák, köztük kilenc új tározó kiépítésére, hogy biztosítsák a jövőbeli vízellátást a gazdálkodók számára.

A tartós száraz időjárás összefügg a „blokkoló magasságokkal”, amikor egy magas légnyomású időjárási rendszer beragad. A tudósok nem tudják, hogy ez a blokkoló minta összefüggésben áll-e a klímaváltozással. A globális felmelegedés várhatóan szélsőségesebb időjárási eseményeket fog okozni világszerte. A j

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crmkn7rjv7zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük