
XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák világító fénye az első misén
A Vatikánban márciusban tartotta első miséjét az új pápa, XIV. Leo, akit csütörtök este választottak meg a katolikus egyház 267. vezetőjének. Leo, az Egyesült Államok szülötte, figyelmeztetett arra, hogy a világban egyre többen fordulnak el a hittől, és helyette a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy az élvezetek felé orientálódnak. Beszédében a pápa hangsúlyozta, hogy a katolikus egyháznak „kétségbeesetten” kell küzdenie a hit elvesztésével szemben. E szavak mögött mély aggodalom rejlik, hiszen a hit hiánya gyakran a lét értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, és az emberi méltóság súlyos megsértésével jár együtt – figyelmeztetett Leo.
A 69 éves pápa, aki fehér papnövényben, arany díszítéssel lépett a Sixtus-kápolnába, azt mondta, hogy az egyháznak olyan fényforrásnak kell lennie, amely megvilágítja a világ sötét éjszakáit. Az esemény, amelyet a Vatikán hivatalosan közvetített, rendkívül jelentős volt a világ 1,4 milliárd katolikusa számára, akik örömmel fogadták az új pápát. A választás után sokan ünnepelték az Egyesült Államok első pápáját, különösen a hazájában és Peruban, ahol két évtizedet töltött el.
XIV. Leo szentbeszédében kifejtette, hogy sok helyen a keresztény hitet abszurdnak tekintik, miközben a hatalom, a vagyon és a technológia dominál. De pontosan ezekben a környezetekben van szükség a missziós tevékenységekre. A pápa felhívta az egyház egységére is, és az amerikai akcentussal beszélő kardinálisokhoz intézett szavaiban kijelentette, hogy számít mindegyikük támogatására. E szavak mögött a közösség iránti elkötelezettség és az egyház jövőjéért való felelősség érzése rejlik.
A választási folyamatra hónapok óta vártak, és a titkos konklávé második napján, amikor fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből, a Szent Péter téren több tízezer hívő ünneplésbe kezdett. Leo az első szavaiban egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely hidakat épít, párbeszédet folytat, és mindig nyitott. Hangsúlyozta a béke fontosságát, és azt kérte, hogy segítsenek neki és egymásnak hidakat építeni a párbeszéd és a találkozás által.
A világ vezetői azonnal gratuláltak Prevostnak az új pápai hivatalhoz, és ígéretet tettek arra, hogy együttműködnek vele a globális kérdések megoldásában, különösen a bizonytalan időkben. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke „nagy megtiszteltetésnek” nevezte az első amerikai pápa megválasztását. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, mindössze 2023-ban lett érsek és kardinális.
Leo pápa a korábbi pápa, Ferenc öröksége mellett áll, aki a szegények és az emberi jogok védelmezőjeként volt ismert, és aki karizmatikus stílusával a katolikus egyházat a külvilág felé nyitottá tette. Sokan úgy vélik, hogy Ferenc már előkészítette Prevostot a római életre, hogy ő lehessen a lehetséges utódja. Az augusztusi misszionárius évtizedeken át dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben állampolgárságot is kapott.
Korábbi kardinálisként Prevost nyilvánosan is kritizálta az Egyesült Államok Trump-adminisztrációját, különösen az anti-migrációs politikákat. Egy közösségi médiás bejegyzésében kifejtette, hogy a szeretet nem rangsorolható az emberek között. Most pápa lévén óriási feladat vár rá, hogy vezesse az egyházat a globális konfliktusok idején, és sokan remélik, hogy képes lesz ellensúlyt képezni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokkal szemben. Hamarosan következő megjelenései, mint a vasárnapi Regina Coeli imádság a Szent Péter-bazilikában, és egy hétfői sajtókonferencia a újságírókkal, nagy figyelmet kapnak, hiszen ezekből kiderülhet, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat.

